Innan vi blickar framåt vill jag gärna titta i backspegeln på vårt förra strategiarbete. Vi kan se idag att den strategi vi lade 02/03 har gett goda utfall inom flera mätområden. Det betyder att vi blivit framgångsrika genom de strategiska prioriteringar för affärsutvecklingen som vi definierade då. Jämfört med då ser vår nya situation ut så här:
• Stärkt ekonomi
• Utveckling av erbjudandet
• Effektivare administration
• Bättre lönsamhet
• Bättre styrning i kvalitets- och miljöfrågor
De här sakerna hör givetvis ihop. Att vi har bättre finanser kan man se i högre lönsamhet, ökat eget kapital, bättre soliditet och förbättrat kassaflöde. Detta hänger ihop med en effektivare administration som vi uppnår med hjälp av ny teknik. Nytt affärssystem, nytt ekonomisystem och datorer i bilarna gör sammantaget att vi kan fakturera kunden minuterna efter att ett uppdrag är slutfört. Ingen fördröjning, ingen pappersexercis.
Därför ligger nu förutsättningarna för växande på plats. Ekonomisk styrka ger dessutom frihet att fatta snabba beslut och agera snabbt. Det här är utgångspunkten för Fraktkedjans nya strategi.
En del kanske frågar sig vad en strategi ska vara bra till ?
Svaret är att den ger oss samling istället för splittring. Med ett gemensamt mål att sträva mot blir vi en kraftfull organisation. Vi har en överenskommelse om en bra plan för vårt arbete – då får vi allt att hänga ihop: vilka vi är, vad vi säljer och levererar. Det bygger vårt varumärke.
Men viktigast av allt: strategin ger oss ett genomtänkt erbjudande för att vinna upphandlingar och uppdrag, så att vi kan säkra beläggningen hos medlemmarna och driva vårt företag med trygghet och lönsamhet.
Peter Agervi, vd Fraktkedjan
”Det går inte att krympa sig till storhet”